odborný dodavatel Investom, s.r.o.
INVESTOM, s.r.o.

Akryl, akrylové tmely, silikon, silikonové tmely, MS polymer, tmely a lepidla na bázi MS polymerů

zateplování, tmely, lepidla, veřejné osvětlení, velkoplošné displejebaner.gif, 1241 kB

Simson a MS Polymer - 25 let

Simson a 25 let MS Polymerů: ohlédnutí

Tento rok, budou Simson MS Polymery existovat již 25 let, ale jak to všechno začalo? Vraťme se časem do roku 1986.

Říjen 1986, K-86 v Düsseldorfu

Na K-86, třetím ročníku veletrhu plastů, C.J. Keyzer, šéf výzkumu a vývoje ve firmě Simson BV, přišel poprvé do kontaktu se společností Kanegafuchi Chemical Industry Co. Ltd. To je japonský výrobce Kaneka MS Polymerů. Kaneka měla jen malý prostor na stánku Mitsui & Co. Benelux k propagaci několika produktů. Byl to ale dostatek prostoru pro odhalení "záhady" jaká pojiva byla použita pro nové složení tmelu zvaného Gomastit 2001, od Merz & Benteli company. MS Polymery speciálně, MS-20A a MS-300, byly také vystaveny ve skleněných nádobách spolu s příslušnými informacemi o produktech.

Nové hybridní tmely byly založeny na modifikovaném silikonovém systému, od kterého je zkratka MS odvozena. V Hybridním tmelu viděl Simson možnou náhradu za 1C-Thiokol tmel (Simsonpol), s podmínkou, že bude snadno přetíratelný. Takže bezprostředně po veletrhu byla kontaktována Kaneka v Bruselu. Simson získal jistou výhodu dělat MS polymery v zemích Beneluxu. Simson tím získal příležitost a dvouletý náskok ve vývoji tmelů na bázi MS polymerů jako MS-20A a MS-300.

Výzkum těchto tmelících systémů selhával na nalezení nějaké stabilní kompozice; začínalo být jasné, že řídit rovnováhu vlhkosti v MS tmelech není snadné tak, aby se zabránilo předčasnému vytvrzování tmelu v kartuši. Následný výzkum, při kterém byl použit vysoušecí prostředek silanové chemie velmi reaktivní s vlhkostí, brzy přinesl úspěšné výsledky.

Až do současnosti je tento chemický reakční krok široce využíván, takže je jasné, jak obrovský potenciál MS Polymery mají pro vývoj řad těsnících systémů, od nízko-modulárních pro těsnění spár po vysokomodulární stavební a montážní tmely, které všechny mohou být vyráběny dostatečně stabilní pro skladování.

Simson Hybrid & Simson Hybrid Plus

První zkušební dávka v továrně SIMSON na sebe nenechala dlouho čekat a byla vyrobena na konci roku 1987 pod kódem VOO-711, prozatímně pojmenovaná jako Simson Mono-Elastoseal. Tato malá výrobní dávka byla použita k naplnění hliníkových kartuší, které jediné byly schopné uchovat jednokomponentní polyuretanové tmely stabilní po celý rok. Použití těchto hliníkových kartuší měl Simson již vyzkoušeno na dvou polyuretanových tmelech: montážním tmelu Simson Multiflex a Simsonflex, a stavebním tmelu pro spojovací a dilatační spáry. I v roce 2001, čtrnáct let po naplnění zkušebních kartuší, těsnící materiál VOO-711 mohl být vytlačován poměrně dobře a jeho přeměna vzdušnou vlhkostí na elastický, jakoby gumový, materiál stále probíhala úžasně dobře. Po výrobních zkouškách byl tento nízkomodulární stavební MS tmel prodáván pod obchodním označením Simson Hybrid v atraktivně potištěných hliníkových kartuších (viz obr. 1).

Obr. 1: dobová fotografie hliníkových kartuší Simson Hybrid


Potom byl vyvinut stavební tmel Simson Hybrid Plus (Simson H+), více méně jako náhrada - nástupce polyuretanového Simsonflex-PU, ve kterém byl použit třetí typ MS polymeru od Kaneka.

po nějakém čase byl vyvinut a testován první motážní MS tmel-lepidlo speciálně pro lepení zrcadel. Simson Mirrocol prokázal extrémní kompatibilitu se zrcadlovou vrstvou na zadní straně zrcadla. Co se ukázalo revoluční, bylo boužití Simson H+ pro lepení vnějších stěnových panelových prvků. Po rozsáhlém testování životnosti ve svých laboratořích, společnost Hoechst schválila toto lepidlo pro lepení Trespa panelů na dřevěné rámy nebo na povrhy hliníkových profilů. S cílem nanášet tmel rovnoměrně a kontrolovaně, vyvinul J. Jongen trysku ve tvaru V, díky které mohou být stěnové panely přitlačeny na vrstvu lepidla bez toho, aby se vytvářely vzduchové bubliny (viz obr. 3). Dnes značka Simson dodává na trh celé řady sofistikovaných MS polymerů vyvíjených pro speciální aplikace.

Obr. 2: ilustrační obrázek V-trysky

Obr. 3: ukázka aplikace lepidla pro lepení stěnových panelů

 

 

V nabídce firmy Investom s.r.o. najdete tmely a lepidla holandské značky SIMSON. Na klíč dodáváme veškeré stavební práce, zateplení budov novostaveb i rekonstruovaných domů.
INVESTOM, s.r.o., Fryštácká 653,
763 14 Zlín
e-mail: investom @ investom.cz
telefon: 737 259 860
Copyright © Jerry 2007-2014